• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Політичні відносини
Опубліковано 11 червня 2023 року о 06:14

Канада є одним з найдавніших і надійніших партнерів України, яка першою серед країн західної півкулі визнала незалежність України 2 грудня 1991 року. Україна і Канада розвивають відносини між собою як дружні держави на засадах особливого партнерства, визначеного Спільною Декларацією від 31 березня 1994 року.

Канада підтримує територіальну цілісність та суверенітет нашої держави, зокрема надаючи всебічну підтримку у протидії російській агресії. Канада є послідовним прихильником інтеграції України в НАТО та ЄС. Така політика підтримки України є надпартійною і консенсусною для канадського політичного істеблішменту.

У парламенті Канади активно працює міжпарламентська групи дружби «Канада – Україна». У лютому 2015 року у Верховній Раді України було сформовано аналогічну групу дружби з парламентом Канади.

Від початку російської агресії проти України у 2014 року Канада зайняла чітку і незмінну позицію: засудження агресії Росії та підтримка суверенітету та територіальної цілісності України, у т.ч. невизнання спроби анексії Росією АР Крим.

Канада активно підтримує позицію України у протидії російській агресії у рамках міжнародних організацій.

З першого дня повномасштабного російського вторгнення в Україну канадська сторона всіляко просуває питання максимальної міжнародної ізоляції Росії. Разом з іншими країнами Канада оголосила бойкот Росії у рамках Арктичної Ради, закликала призупинити членство Росії в Інтерполі та в G20. Канада стала співавтором резолюції ГА ООН про виключення Росії зі складу Ради з прав людини ООН.

27 квітня 2022 року Палата громад, а 28 квітня 2022 року Сенат Парламенту Канади одноголосно прийняли резолюції, в яких визнали злочини Росії в Україні геноцидом проти українського народу.

18 травня 2022 року Палата громад Парламенту Канади одноголосно прийняла резолюцію, в якій визнала депортацію кримських татар 1944 року геноцидом та визначила день 18 травня офіційним днем пам’яті геноциду кримських татар.

Починаючи з 2014 року Канада запровадила і пізніше неодноразово розширювала санкції проти Росії та білорусі  у відповідь на агресію проти України. Запроваджено масштабні секторальні санкції проти підприємств банківської сфери, оборонно-промислового та паливно-енергетичного комплексів, пропагандистських організацій Росії.

У зв’язку з агресією проти України Канада запровадила персональні санкції проти близько 3000 фізичних та юридичних осіб РФ, включаючи Путіна, депутатів, чиновників, військових, олігархів та членів їхніх сімей, федеральні міністерства і відомства, російські державні банки, суверенні фонди, нафтогазові компанії, компанії військово-промислового і оборонного секторів, ЗМІ та пропагандистські структури

Канада скасувала режим найбільшого сприяння для Росії, що автоматично здорожує всі товари з Росії і Білорусі на 35% (мито), заборонений імпорт російської нафти та нафтопродуктів.

Запроваджено заборону на експорт до Росії і Білорусі товарів, технологій, матеріалів, металів і сполук, сировинних та технологічних товарів, які можуть використовуватися у військових цілях або для виробництва військової продукції.

Крім того, Канада закрила повітряний простір Канади для російських та білоруських авіакомпаній, а також закрила свої порти для російських суден.

Канада першою у світі (червень 2022 року) ухвалила законодавство, яке передбачає конфіскацію російських активів та їх передачу іноземній державі на наступні цілі: (1) відбудова держави; (2) відновлення міжнародного миру і безпеки; (3) компенсація жертвам порушення міжнародного миру і безпеки, порушень прав людини або жертвам корупції. 19 грудня 2022 року Міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі оголосила про початок першого процесу конфіскації російських активів у Канаді, а саме грошових коштів у сумі 26 млн дол США, які наразі заморожені на рахунках компанії «Granite Capital Holdings Ltd», що належить громадянину Росії Роману Абрамовичу. 10 червня 2023 року під час візиту Прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо в Україну Канада оголосила про видачу наказу про арешт російського літака АН-100 Авіакомпанії «Волга-Днєпр» та започаткування процесу його конфіскації на користь України.


28 вересня 2022 року Сенат Канади одноголосно прийняв резолюцію із засудженням псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України. 28 вересня 2022 року під час пленарного засідання 41-ї сесії Асамблеї ІКАО відхилено переобрання РФ до складу Ради ІКАО на наступні три роки.

30 січня 2023 року Парламент Канади (Палата представників), а згодом 07 лютого 2023 року Сенат Канади одноголосно прийняв резолюцію із закликом до уряду Канади невідкладно визнати Групу Вагнера терористичною організацією.

Загальна сума виділеної Канадою військової, фінансової та гуманітарної допомоги Україні  з початку повномасштабної незаконної агресії РФ проти України складає понад 8 млрд кан дол.

З 2015 року здійснюється навчання особового складу ЗСУ та Нацгвардії у рамках Канадської військової тренувальної місії в Україні (UNIFIER). Основна мета Місії – посилення обороноздатності України, досягнення відповідності стандартам НАТО. Понад 37 000 українського військового персоналу пройшли тренування через операцію UNIFIER.

20 травня 2022 року Канада стала співавтором Спільної заяви 41 країни та ЄС, в якій висловлено підтримку позову України проти Росії у Міжнародний суд ООН, а також наміри розглянути усі можливості підтримки України у процесі розгляду її позову та можливої участі у цьому процесі.

26 травня 2022 року Канада оголосила про намір зробити внесок на суму 1 млн кан дол до Трастового фонду МКС за напрямком «сексуальне та інші форми гендерного насильства та злочини проти дітей» з метою підтримки розслідування злочинів, скоєних російськими військами в Україні. У грудні 2022 року Канада оголосила про виділення додаткового мільйону до Трастового фонду МКС на зазначені цілі.

07 грудня 2022 року Канада та Королівство Нідерланди, посилаючись на статтю 63 Статуту Міжнародного Суду OOН, подали до Секретаріату Суду спільну заяву про вступ до справи щодо звинувачень у геноциді відповідно до Конвенції про запобігання та покарання злочин геноциду (Україна проти Російської Федерації).

28 грудня 2022 року Міжнародна група координації та реагування на допомогу жертвам рейсу PS752 (Канада, Швеція, Україна та Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії) оприлюднила спільну міністерську заяву щодо вжиття конкретних заходів для притягнення Ірану до відповідальності за незаконне збиття рейсу PS752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України».

21 січня 2023 року Канада приєдналася до Основної групи партнерів для притягнення Росії до відповідальності, зокрема створення Спеціального міжнародного трибуналу за злочин агресії Росії проти України.

25 лютого 2023 року Канада долучилася до Міжнародної консультативної групи США, ЄС та Великої Британії з питань розслідування жорстоких злочинів РФ в Україні (Atrocity Crimes Advisory Group for Ukraine, ACA).

17 березня 2023 року під час засідання весняної сесії Ради Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) в Монреалі відбулися слухання щодо розгляду заяви про попередні заперечення Російської Федерації, якою Росія оскаржувала юрисдикцію Ради ІКАО розглядати справу MH17 за заявою Австралії та Нідерландів проти Росії відповідно до статті 84 Чиказької Конвенції. За результатами таємного голосування, Рада ІКАО переважною більшістю в 22 голоси «за» (3 «проти» та 10 «утримались») відмовила Росії в задоволенні її заяви та підтвердила юрисдикцію Ради ІКАО розглядати справу Австралії та Нідерландів проти Росії щодо збиття літака рейсу MH17.

31 березня 2023 року Канада приєдналася до Бучанської Декларації щодо створення спеціального Трибуналу за злочин агресії РФ проти України, схваленої за результатами Бучанського саміту.

17 травня 2023 року На саміті Ради Європи в Рейк’явіку, Ісландія, Канада приєдналася до Реєстру збитків Ради Європи (РЄ), заподіяних агресією Російської Федерації проти України, як асоційований член-засновник. Реєстр є правовим механізмом, який стане важливим першим кроком до забезпечення справедливості для України, включно з відшкодуванням значних збитків, завданих їй внаслідок агресії Росії.

Під час візиту до України Прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо 10 червня 2023 року Президент України та Прем'єр-міністр Канади ухвалили Спільну декларацію України та Канади. У документі, зокрема, наголошено про підтримку Канадою євроатлантичних прагнень України, в т.ч. створення Ради Україна – НАТО як майданчика для подальшого посилення та розширення співпраці, а також набуття Україною членства в НАТО, щойно це дозволять умови.

Для допомоги новоприбулим українцям, які шукають тимчасового захисту від російської війни, в Канаді запроваджено федеральну програму Сanada-Ukraine Autorization for Emergency Travel (CUAET), в рамках якої спрощено оформлення віз для громадян України та членів їх сімей з правом проживання, працевлаштування, навчання у Канаді протягом 3 років.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux